Betonowe statki

Już jakiś czas temu wspominaliśmy o betonie architektonicznym, cały artykuł dostępny jest tutaj. W naszej firmie z powyższego materiału tworzymy ławki, kosze, słupki miejskie oraz stojaki rowerowe z rodziny Roma.

Jednak dzisiaj nie będzie o ławkach, a o statkach oraz okrętach i to z betonu! Uważacie, że to bujda? Nic z tych rzeczy!

Budowanie okrętów z betonu faktycznie miało miejsce. Betonowe statki pojawiły się mniej więcej w połowie XIX wieku, a do ich wykonania oprócz betonu używano również stalowych prętów. Ponieważ beton ma ogromną wytrzymałość na naprężenia ściskowe, a minimalną na rozciągające konieczne okazało się wykorzystanie stalowego zbrojenia.

Kolejnym etapem w rozwoju betonowych statków było wykorzystanie zamiast stalowego zbrojenia siatki, która po pierwsze była zdecydowanie lżejsza, a po drugie zdecydowanie tańsza od stali.

Dlaczego koszty miały, aż takie znaczenie?!
Ponieważ betonowe statki starano się wykorzystać w trakcie obu wojen. Kiedy to zasoby walczących stron powoli się wyczerpywały, a konstruowanie takich statków minimalizowało koszty.

Z zasady służyły one do przewożenia zapasów oraz paliw, natomiast po wojnie znalazły zupełnie inne zastosowanie. W Polsce są nie lada atrakcją turystyczną, choćby na jeziorze Dębie, zaś w USA do dnia dzisiejszego służą jako falochrony

Jak wiecie, my co prawda nie budujemy statków (a kto wie?), a tworzymy ławki i już dziś zachęcamy do zapoznania się z naszymi najnowszymi członkami rodziny Roma. Nowe modele nie tylko odziedziczyły wytrzymałość po statkach i starszym rodzeństwie, ale ze względu na całkiem nowe podłokietniki zyskały własną tożsamość, dodatkowo zwiększając komfort wypoczynku dla każdego kto, chce skosztować rześkiego wiosennego powietrza.