Czym jest paleta kolorów RAL?

Ilość barw znanych człowiekowi jest przeogromna. Zależą one zarówno od jasności koloru, jego nasycenia, jak i odcienia. Aby ułatwić życie konsumentom i producentom, a także aby usystematyzować nazewnictwo barw powstała paleta kolorów RAL.

Początki palety RAL sięgają 1927 roku. Nazwa palety jest skrótem od nazwy niemieckiej instytucji Reichsausschuss für Lieferbedingungen (obecnie Deutsches Institut für Gütesicherung und Kennzeichnung e. V.), która zajmuje się systematyzacją opisu barw. Barwy z palety RAL znajdujących swoje zastosowanie w przemyśle i handlu. Każda barwa posiada własny indywidualny numer. Z początku paleta RAL zawierała jedynie 30 kolorów. Dzisiaj po prawie stu latach jest ich ponad 200!

W oparciu o kolory z palety RAL tworzone są farby proszkowe wykorzystywane w procesie malowania proszkowego. Na wyżej wspomniane farby, składają się między innymi – żywica i pigmenty. Mogą one zawierać również wszelkiego rodzaju dodatki uszlachetniające np. brokatowe lub fluorescencyjne. Do wyboru mamy gładkie farby proszkowe oraz takie ze strukturami. Dzięki nim możemy osiągnąć między innymi efekt matu, połysku i patyny, a także wiele, wiele innych. Zdecydowaną zaletą farb proszkowych jest brak rozpuszczalnika, który zanieczyszcza środowisko.

Ze względu na uniwersalność palety RAL oraz jej powszechne wykorzystywanie w przemyśle, zdecydowaliśmy się na malowanie naszych produktów z wykorzystaniem farb proszkowych. Są to na przykład: stelaże ławek parkowych, odlewy żeliwne, kosze na śmieci, czy stojaki rowerowe.

Malowanie z pomocą farb proszkowych jest procesem niezwykle trudnym i bardzo skomplikowanym. Na efekt końcowy składa się wiele czynników, a najdrobniejsze odstępstwo może doprowadzić do katastrofy. Dla nas najważniejszy jest efekt i zadowolenie klienta. Z tego względu korzystamy z najnowocześniejszych aplikatorów farby, najbardziej zaawansowanego technologicznie pieca, który jest niezbędny w całym procesie. (Farby proszkowe są termoutwardzalne). I co najważniejsze z doświadczonej kadry, która poznała proces malowania proszkowego w najdrobniejszych szczegółach.

Niestety nawet perfekcyjne malowanie proszkowe na nic się zda, jeżeli na przykład powierzchnia malowanych stelaży do ławek parkowych, albo koszy na śmieci nie będzie odpowiednio odtłuszczona i oczyszczona. Brak odpowiedniego przygotowania może spowodować, że w krótkim czasie po malowaniu, od gotowych ławek parkowych zaczną odchodzić płaty farby. Jest to dla nas nie dopuszczalne, dlatego do czyszczenia naszych produktów przed malowaniem podchodzimy z równą starannością co do każdego innego procesu w firmie.

W naszej firmie w powszechnym użyciu jest kolor RAL 9005 – czarny. Wykorzystujemy go na przykład przy malowaniu naszych stojaków rowerowych, ławek parkowych i koszy na śmieci z rodziny koszy miejskich. Oprócz koloru czarnego na miejscu posiadamy również kolory takie jak: RAL 6005 – zielony, RAL 3020 – czerwony oraz RAL 9006 – srebrny. Nasze produkty standardowo malujemy z wykorzystaniem koloru czarnego, który uatrakcyjnia ich wygląd, a także jest łatwy w ewentualnej konserwacji. Wybór innego koloru wiąże się z indywidualną wyceną oraz dłuższym okresem oczekiwania.

Jako, że paleta kolorów RAL jest w użyciu od prawie 100 lat. Obecnie jest powszechnie stosowana w przemyśle i handlu. W oparciu o nią produkowane są farby proszkowe, które wykorzystujemy w skomplikowanym procesie malowania naszych wyrobów. Dlatego korzystanie z palety RAL, w trakcie składania zamówienia ułatwi i poprawi komunikację, pomiędzy zamawiającym a naszym działem sprzedaży. Wpłynie to pozytywnie na czas realizacji zamówienia oraz pozwoli uniknąć nieporozumień dotyczących kolorystyki produktów.