Graffiti – sztuka czy wandalizm?

Pozostajemy pod dużym wrażeniem sztuki streetartowej. W poprzednim artykule pisaliśmy o naszym zafiksowaniu na grafice murali dlatego i dziś zabieramy Was w świat graffiti – to nie tylko brzydkie napisy na ścianach i wyznaczanie stref walki kibiców piłkarskich. Graffiti to sztuka tętniąca emocją.

Graffiti to część sztuki ulicy tzw. StreetArtu. To kolejna forma artystycznej ekspresji, którą możemy podziwiać na wolnych powierzchniach budynków, murów i ogrodzeń. Od murali odróżnia je nie tylko mniejszy format i rozmach dzieła, ale i technika tworzenia. Graffiti zwykle tworzy się poprzez nanoszenie na powierzchnię ściany kolejnych warstw farb w sprayu lub poprzez odwzorowywanie szablonów. Puste, szare i odrapane ściany stają się miejscem artystycznych kreacji, społecznych buntów, ideowych dyskusji i politycznych manifestacji. Formą ekspresji twórców graffiti może być nie tylko obraz czy grafika, ale także napis w postaci hasła lub kilku zdań z odpowiednim przesłaniem. Dla podkreślenia siły przekazu używa się często jaskrawych kolorów i ostrych kontrastów.

Na pewno zadajesz sobie teraz pytania- kiedy graffiti jest sztuką, a kiedy zwykłym wandalizmem?… Czy kibicowskie wulgaryzmy na ścianach to sztuka?… Czy napis „Koham Jolke” to artystyczna forma ekspresji?… Granice sztuki pozostają zawsze otwarte i nigdy nie znajdziemy jednoznacznej odpowiedzi czy w ogóle one istnieją. Dobrym rozwiązaniem takiego dylematu mogą poszczycić się zarządcy spółdzielni mieszkaniowych na łódzkim osiedlu Dąbrowa. Ściany bloków były tam ustawicznie niszczone wulgarnymi napisami i obrazkami, które niekoniecznie uszczęśliwiały większość mieszkańców i przechodniów. W efekcie Zarządy spółdzielni zatrudniły profesjonalnych grafficiarzy i zleciły zamalowanie ścian według oryginalnych projektów. I tak ściany bloków jednej z dąbrowskich spółdzielni zostały ożywione kolorowymi postaciami z bajek dla dzieci. Wandale odpuścili, gdyż… jedną z niepisanych zasad graffiti jest niezamalowywanie jednej grafiki następną. Szacun dla grafficiarzy!

Na naszych stronach (strony) znajdziecie wiele zdjęć Rekordowych ławek parkowych i koszy miejskich z sesji zdjęciowych z tłem w postaci graffiti.

Nas sztuka ulicy mocno inspiruje i podążanie za jej głosem to jedna z naszych misji. Betonowe ogrodzenia łódzkiej GOŚki i ZOO to fantastyczna podróż w świat fantazji, wyobraźni i sztuki streetartowej. Uwaga! Przejeżdżający obok kierowcy mogą stracić panowanie nad kierownicą 😉