Segregacja śmieci

Chociaż już od kilku lat obowiązkowo segregujemy śmieci, to ich prawidłowa segregacja wciąż sprawia nam problemy. Dlatego dzisiaj postanowiliśmy przybliżyć wam jak należy prawidłowo segregować śmieci, aby uniknąć kar i niepotrzebnego stresu.

Śmieci segregujemy w podziale na 5 kolorowych frakcji:

– papier oznaczony kolorem niebieskim

– szkło oznaczone kolorem zielonym

– tworzywa sztuczne to kolor żółty

– bioodpady oznaczone kolorem brązowym

– odpady zmieszane oznaczone kolorem czarnym

Na pierwszy rzut oka, wszystko wydaje się jasne i klarowne. Niestety już na początku pojawiają się kłopoty – zużyta chusteczka higieniczna to przecież… odpady zmieszane.

Dla wszystkich, którzy mają kłopoty z odnalezieniem się w gąszczu niuansów ekologicznej segregacji prezentujemy pomocną listę!

Odpady zmieszane.

Odpady zmieszane albo inaczej śmieci ogólne, zaliczamy do nich zużyte chusteczki higieniczne, ręczniki papierowe oraz gąbki. Wszelkiego rodzaju tekstylia, rozbite naczynia i porcelanę, a także zatłuszczony papier i zwierzęce odchody. Oprócz wyżej wymienionych śmieci, do czarnego worka powinny trafić również kości, tłuszcz i ewentualnie mięso zwierzęce.

Bioodpady

Do bioodpadów zaliczamy części roślin, fusy po herbacie i kawie, pozostałości owoców i warzyw – tak pestki jak i obierki, ale również skorupki jajek, słomę, siano, trociny, oraz zepsute przetwory owocowe i warzywne.

Papier

W pojemniku oznaczonym niebieskim kolorem powinny znaleźć się wszelkiego rodzaju czasopisma, zeszyty, tektury, kartony, opakowania papierowe, rolki po papierze ręcznikowym i toaletowym.

Szkło

Do szklanych śmieci powinny trafić butelki po napojach, opróżnione słoiki bez nakrętek oraz szklane opakowania po kosmetykach. Należy pamiętać, aby kategorycznie nie wrzucać do zielonych worków potłuczonego szkła.

Tworzywa sztuczne

Do żółtego pojemnika powinniśmy wyrzucać – kartony po mleku i sokach, opakowania po środkach czystości (proszki do prania, kosmetyki). Odkręcone i zgniecione butelki plastikowe, aluminiowe puszki, puszki po konserwach, kapsle, zakrętki od słowików oraz metale kolorowe.

Oczywiście rodzajów śmieci jest dużo więcej, nie sposób jednak ich wszystkich wymienić. By zrozumieć zasadę segregowania śmieci trzeba przede wszystkim nauczyć się jak je od siebie rozróżniać i przemyśleć, które sprawiają nam problem. Co potem? Dajcie nam znać na naszym fanpage na portalu Facebook, chętnie podpowiemy, do którego pojemnika wyrzucać sprawiające Wam problem śmieci!